Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrozící nebezpečí

11. 3. 2006

Globální oteplování Země a s ním spojené klimatické změny probíhají mnohem rychleji, než jsme očekávali. Například od roku 1960 ubylo 10 % veškeré ledové pokrývky Země, tloušťka zalednění v Severním ledovém oceánu se na jaře a v létě zmenšuje o 40 % a doba, po kterou jsou zamrzlé řeky a jezera na severní polokouli, se zkrátila o dva týdny.
Změny v zalednění Arktidy významně ovlivňují život ledních medvědů. Ti se pohybují  na zamrzlém moři, kde loví převážně tuleně. V letních měsících, kdy led roztává, se medvědi přesouvají na pevninu. Tam žijí z nastřádaných zásob tuku a loví jen příležitostně polární lišky nebo lumíky. Oteplování severní polokoule má za následek prodlužování letního období a medvědi jsou nuceni trávit na pevnině s nedostatkem potravy čím dál tím delší dobu. Oteplení postihuje také jejich mláďata, která zůstávají několik týdnů po narození v doupatech. Pokud tato doupata roztají předčasně, bezbranná mláďata hynou. Předpokládá se, že letní období v Arktidě, které dnes trvá kolem 60 dnů, by se mohlo do roku 2050 prodloužit až na 150 dnů. Kolem roku 2080 už v Severním ledovém oceánu nemusí být téměř žádné ledové kry, které jsou pro lední medvědy naprosto nepostradatelné.

Ekologické zprávy posledních let hovoří jasně: v důsledku globálního oteplení ubývá i mořský ledovec v Severním ledovém oceánu. Hrozivý efekt měnícího se klimatu se začíná podepisovat na ekosystému v oblastech jako je Hudsonův záliv v Kanadě, kde žije velká populace ledních medvědů. Ti by mohli do sta let vyhynout, s ubývajícím mořským ledovcem totiž ubývá i medvědů.

V rámci vědeckých studií bylo změřeno, že Severní ledový oceán taje rychlostí cca 9% za deset let. Může se tedy stát za padesát let, že během arktického léta bude celá oblast úplně bez ledu. Profesor Andrew Derocher z Edmontonské University of Alberta tato data analyzuje, aby mohl předpovědět důsledky tohoto tání na způsob života největšího arktického predátora.

Profesor věří, že lední medvědi mohou skutečně do konce 21. století zmizet z divočiny, jestliže se rychlost globálního oteplování nezpomalí. Pro BBC uvedl: "Lední medvědi jsou živočišný druh, jehož způsob života je silně vázán na životní prostředí v oblastech věčného ledu. Protože se od základu mění podoba a velikost polárního ledu, musíme také očekávat, že v důsledku budou zásadní změny i v životě ledních medvědů. A pokud led úplně zmizí, vyhynou i medvědi."

Lední medvědi se živí téměř výlučně masem tuleňů, které loví na okraji ledu nebo u ledových průduchů. Medvědi totiž neloví tuleně ve vodě, ale číhají na ně u otvorů v ledu, kam se tuleni přicházejí nadechnout. Ústup zalednění od pobřeží také znamená, že v létě a na podzim čím dál více medvědů uvízne na pevnině, kde stále pravděpodobněji narazí na člověka, skládky odpadů, nebo, v případě Aljašky, na těžební ropný komplex North Slope. V případě těchto setkání jsou to obvykle medvědi, kdo prohrávají.

Lední medvědi v Arktidě mají stále častěji obojí pohlavní orgány. Je to dáno tím, že se živí tuleni,  jejichž tuk je doslova prosycen polychlorovanými bifenyly (PCB), rtutí a dalšími toxiny. Především PCB působí výrazně na tvorbu estrogenů a tím  i na vznik poruch při vývoji pohlavních orgánů, včetně vzniku hermafroditních jedinců. V souvislosti s tímto pozorováním vyslovují výzkumníci obavy o budoucí osud Inuitů. Inuité – obyvatelé  Grónska a Kanady se totiž živí stejnými tuleni jako medvědi…. 

Grónsko povolí boháčům lovit lední medvědy

KODAŇ - Grónská samospráva se usilovně zabývá plány, které mají umožnit zámožným klientům z ciziny lov ledních medvědů. Zahraniční lovci by si přitom mohli trofeje odvézt s sebou domů. .Lovecké výpravy, které by se měly začít organizovat již v pol ovině letošního roku, mají dát podnět k vytvoření řady nových pra covních míst. Řada nezaměstnaných by totiž mohla najít nové upla tnění jako vedoucí výprav na lední medvědy. V současné době mohou lední medvědy lovit pouze místní obyvatelé vlastnící licenci profesionálního lovce. Podle úředních údajů je v Grónsku každoročně uloveno padesát až sto těchto mohutných zvířat.

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Medvědí život

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hrůza!

(pokak, 20. 10. 2008 20:36)

Nechápu proč jsou lidi tak zlí...přece vidí že jsou ohrožení tak proč k tomu ještě přispívají? a to nemluvím i o jiných zvířátkách. Já bych ty lidi co to dělají nejraději stáhla z kůže jak to dělají oni..je to na blití!!!!

:-(

(Danča, 5. 12. 2007 6:58)

včera jsem něco podobnýho četla v jednom časáku....sice tam nebylo vše,ale stačilo mě to rozbrečet:(já mam asi nejradši lední medvídci...a podle toho članku usuzuju,ž enjlíp se má asik malý medvídek Knut,který tedka žije v Berlíně....zachranili ho...žil normálně na antarktidě,ale tady v Berlíně s emá líp,než jeho přibuzní co se požíraj navzájem:-(je to smutny nejhorší na tom je,že za to mužeme my,my lidé:-(

ještě sem zapoměla...

(lenny, 23. 6. 2007 19:40)

ještě sem zapoměla že to seš asi ty ta kamoška no prostě sry...miluju lední medvědy na devše ...

Ujdeto ,ale...

(lenny, 23. 6. 2007 19:39)

No v celku je to dobrý , akorát ten text není asi z tví hlavy ...sem znalec v oboru ledních medvědů a taky se nimi zabívám ,prostě ,ale příde mi trochu divný dát najednou mezi stránku o medvědech fotky nějaké kamošky,al chápu ...je to tvoje věc....mimochodem víš že mají důté a průhledné chlupy??

http://www.zelvatek.estranky.cz

(pokak, 15. 5. 2007 16:35)

Ahoj. Máš to tady superiózní. Chudinky medvdci.

ahoj

(marcel, 9. 4. 2007 17:04)

tahle stranka je fakt dobra dost mne zachranila

ahoj

(marcel, 9. 4. 2007 17:02)

ahojky

(Hanča, 31. 1. 2007 17:43)

ahojky chtěla sem ti napsat že to co tu máš je fakt super zejtra na to píšem slohovku a jám sem odsud opsala všechno co se dalo je to fakt bomba!!!tak mi drž palce at mám z tý slohovky aspon 1 tak dík a měj se dobře tvoje obdivovatelka hanka z lubu u chebu

medvědice alíša

(martina, 12. 12. 2006 10:20)

mám ráda medvídky a tučnákčky.